Hiteligénylés ha már rendeztük a tartozásunkat amivel negatív KHR-en voltunk

Ha már kifizettük a hitelünket, amely miatt a KHR listára kerültünk, átirányítanak minket a passzív KHR-be, ahol valamivel könnyebb a hitelfelvétel. Bár még itt is szigorúan vizsgálják a bankok, hogy kiknek nyújtanak kölcsönt, a hazai pénzintézeteknek csak egy kisebb része foglalkozik ilyen ügyfelekkel, de a hitelfelvétel nem lehetetlen.

Meddig maradunk a passzív listán?

A passzív KHR státusznak két fő kategóriája van: egy 12 hónapig, illetve egy 60 hónapig (5 év) tartó státusz. Akik teljes mértékben visszafizették a tartozásukat, egy évig szerepelnek a passzív listán. Azok, akik megegyeztek a bankkal vagy eladósodott hiteleiket egy behajtó céggel rendezték, valószínűleg veszteséggel zárták le a hitelügyletet. Ezért ezek az ügyfelek 5 évig maradnak a listán, ami szinte ugyanolyan hátrányos, mint az aktív státusz.

Milyen lehetőségeink vannak hiteligénylésre?

Ha sikeresen rendeztük a hitelünket,

akkor vannak bankok, amelyek hajlandók hitelt nyújtani, de a kölcsönözhető összeg korlátozott marad. Például, ha egy bank normál esetben 5 millió forint szabad felhasználású személyi kölcsönt kínál, egy passzív státusszal rendelkező ügyfél esetében ez az összeg maximum 1 – 1,5 millió forintra csökkenhet. Ez a korlátozás nem büntetés, hanem a bankok óvatossága.

Könnyített hitelkérelem esetén

Azok az ügyfelek, akik egy éven belül kerültek passzív státuszba, gyakran könnyebben jutnak hitelhez, ha adóstársat vonnak be a hiteligénylésbe, vagy ha rendelkeznek tehermentes ingatlannal. Ilyen esetekben kedvezőbb lehet az elbírálás. Azonban fontos megjegyezni, hogy ha terhelt ingatlanról van szó, akkor csak annak a banknak lehet megközelíteni, amely már rendelkezik zálogjoggal az ingatlanon. Ennek oka, hogy második zálogjog bejegyzést egyik bank sem vállal. Ha a második kölcsön is problémássá válik, az első helyen álló banknak van elsőbbsége az ingatlan értékesítéséből származó pénzhez, és csak ezután következhet a többi bank.

A hitelezési gyakorlat

A gyakorlat azt mutatja, hogy ezen ügyfelek hitelezése rendkívül nehéz, és a hitelkérelmek 99%-a elutasításra kerül. Ez azt jelzi, hogy bár a passzív státusznak némi előnye van az aktív státuszhoz képest, továbbra is komoly akadályok állnak a sikeres hitelfelvétel előtt.